Jaké vybrat plemeno

Na tuto otázku nenajdete odpověď v atlasu plemen psů, ale ve své domácnosti. Musíte si odpovědět na tyto otázky pro následujících 15 let:

  • Jak dlouho bude pes denně sám?
  • Kolik času mohu psovi denně věnovat?
  • Jakou fyzickou aktivitu od psa očekávám a jakou mohu poskytnout?
  • Jak často cestuji a kdo se o psa postará, zatímco budu pryč?
  • Může mít někdo z rodiny alergii na zvířata?
  • Jak rušná je moje domácnost? Kolik peněz mohu ročně odložit na "provoz"? Kolik se za to dá pořídit krmení?
  • Kolik bude stát veterinární péče?

Až si odpovíte, můžete si sepsat, jak by měl vypadat váš ideální pes. Možná jste původně chtěli dobrmana a najednou vám z toho vychází "gaučák" menší velikosti. Teprve teď přichází čas otevřít atlas plemen psů a hledat. Nemějte obavy, najdete takového, který s vámi spokojeně stráví řadu let, a zamilujete si ho. Ani si nevzpomenete, že jste původně chtěli něco úplně jiného.

Nevybírejte si psa podle toho, jak vypadá nebo co je nyní v módě. Přecpané psí útulky jsou důkazem, že to není nejvhodnější způsob. A třeba právě tam na vás čeká ten jediný a nejlepší.

Není rozhodující, zda bydlíte v paneláku nebo máte velkou zahradu, pes potřebuje aktivitu smečky a ne dlouhé hodiny osamění na hektarovém pozemku.

Bydlíte-li v patře bez výtahu, nevybírejte plemena s dlouhou páteří, schody mohou být už od středního věku problémem.

Jste-li sportovně zaměřeni, zapomeňte na buldoga. Naopak pro pecivály nebude nejvhodnější border kolie.

Jste-li společenští, nepořizujte si hlídače. Návštěvy odradí nebo dokonale otráví vytrvalým štěkotem. A nemá cenu mu něco vyčítat, proto je přece na světě.

Máte-li malé děti, pečlivě zvažujte pořízení velkého psa. Děti se rády navštěvují, křičí a pošťuchují se, i nejhodnější pes může cítit povinnost zasáhnout. (Malý pes sice taky, ale škody nejsou tak veliké.)

Nepořizujte psa kvůli dětem, na krku ho následujících 12-15 let budete mít vy. Pes naše ratolesti baví tak 1-2 měsíce, pak už jim je na obtíž. (Existují čestné výjimky, které potvrzují pravidlo.)

Náklady na "provoz" psa jsou přímo úměrné jeho velikosti, krmením počínaje a léky konče, vše se dávkuje podle hmotnosti. Není řešením krmit levnými krmivy a zapomínat na preventivní péči, v konečném účtování zaplatíte mnohem více za léčbu, často doživotní.

Vyskytuje-li se u někoho z rodiny alergie, pořiďte si nejdřív morče nebo třeba pískomila. Pokud zjistíte, že se alergie vztahuje i na zvířata, darovat ho je snažší než sehnat vhodného pána pro vašeho psa.

Pokud často cestujete a nemáte zajištěno stabilní hlídání, volte raději malé plemeno, může se stát, že ho budete muset brát s sebou. Ne každý pes snáší psí hotely.

Pokud trávíte mimo domov pravidelně více než deset hodin, na pořízení psa zapomeňte. Popravdě řečeno, bude to obtížně snášet i kočka nebo papoušek. Co takhle pořádné akvárium?

 

© Tyto články byly převzaty z webových stránek www.mujvet.cz a jeho zveřejnění podléhá
písemnému souhlasu paní MVDr. Renaty Popelářové.©

!!! Další šíření tohoto článku je možné pouze se souhlasem paní doktorky!!!blue paws free cliparts that you can download to computer and 8190742

Tímto bych chtěla paní doktorce poděkovat za souhlas se zveřejněním jejího článku.

Prostor pro reklamu

10423745 1507515966153563 3856044734932777331 n   logopes    logobadymale    marp2

  logonemnozime   logovrch  logoKattty  

Kontakt

Michaela Badalová, DiS.
Severovýchod 640/47, 789 01 Zábřeh

tel:       +420 774 640 756
email:   Samoyed@diamondsnow.cz  

web:    www.diamondsnow.cz