Jak se starat o uši

U psů s převislými ušnímu boltci je vhodné začít od 3. měsíce provádět pravidelnou hygienu uší. Je nutné psa zvyknout na to, že mu do uší občas něco kápnete, jinak budete mít v případě zánětu velmi těžkou pozici. K čištění uší používejte speciální ušní přípravky, které dokáží rozpustit ušní maz.

A jak se uši správně čistí?

Zasuňte nástavec kapek do ušního kanálu a lahvičku několikrát stiskněte, aby se celý vnitřní prostor vyplnil tekutinou. Nemějte obavy, že poraníte bubínek, psi mají ušní kanál zalomený a dostat tak hluboko není při běžném čištění ucha prakticky možné.

  • Nemá-li lahvička nástavec, natáhněte boltec, aby se ušní kanál napřímil, přiložte lahvičku a několikrát stiskněte. Pohněte trochu uchem ze strany na stranu, aby mohla kapalina vtéci dovnitř. Opakujte, dokud není ušní kanál naplněný.
  • Po naplnění ušního kanálu promněte ucho mezi prsty v místě, kde vyrůstá z hlavy. Stěny kanálu se musí třít o sebe. Správnou masáž poznáte podle mlaskavého zvuku. Pokud ucho nemlaská, musíte ho více naplnit nebo silněji promnout.
  • Do ucha nestrkejte žádné tampóny, jakmile psa pustíte, s chutí vytřepe kapky i s rozpuštěnou špínou. (Uši mu proto vykapávejte raději venku nebo v koupelně.)
  • Málokterému psovi se čištění uší líbí, většinou proto potřebujete pomocníka, který ho přidrží.
  • Pracujte pokud možno rychle – natáhnout ucho, zasunout nástavec, několikrát stisknout, odložit lahvičku a promasírovat. A pak uplatit pochoutkou a hodně chválit.

!!!

Uši psovi vykapejte vždy po koupání, ať už ve vaně, nebo v létě v potoce.

Pokud začnou uši svědit (pes potřásá hlavou nebo si ucho drbe a kňučí u toho), zajděte vždy do ordinace na vyšetření. Může se jednat o ušní svrab nebo o alergii.
Návštěvu neodkládejte, pokud z ucha cokoliv teče.

 

© Tyto články byly převzaty z webových stránek www.mujvet.cz a jeho zveřejnění podléhá
písemnému souhlasu paní MVDr. Renaty Popelářové.©

!!! Další šíření tohoto článku je možné pouze se souhlasem paní doktorky!!!

Tímto bych chtěla paní doktorce poděkovat za souhlas se zveřejněním jejího článku.

blue paws free cliparts that you can download to computer and 8190742

Prostor pro reklamu

10423745 1507515966153563 3856044734932777331 n   logopes    logobadymale    marp2

  logonemnozime   logovrch  logoKattty  

Kontakt

Michaela Badalová, DiS.
Severovýchod 640/47, 789 01 Zábřeh

tel:       +420 774 640 756
email:   Samoyed@diamondsnow.cz  

web:    www.diamondsnow.cz